SİLOKSAN (D4, D5 ve D6) TAYİNİ


Organosiloksanlar, kozmetik, tekstil ve tekstil yardımcı kimyasallarında kullanımı kısıtlandırılmış olup son dönemlerde analiz ihtiyacı kimya sektöründe sıklıkla gündeme gelmiştir.

Silikon bazlı kimyasallar, ZDHC yönetmeliginde de yer alacaktır.

İstenen özellikleri sağlaması yüzünden kişisel bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA), şampuanlar, saç kremleri ve vücut losyonları gibi yıkamada izin verilen üç siloksan bileşiğinin kısıtlanmasını önermektedir. Bunlar, oktametilsiklotetrasiloksan (D4), dekametilsiklotetrasiloksan (D5) ve dodesametilsikloheksasiloksan (D6) bileşikleridir.

2020 yılından itibaren D4 ve D5 bileşiklerinin durulanması gereken ürünlerde kullanımı, insan sağlığına zararlı kimyasallar arasında kabul edilerek yasaklanmıştır.

23.05.2005 tarihli ve 25823 sayılı Resmî Gazete ile Kozmetik yönetmeliğinde Ek-II yasaklı maddeler içerisinde yer almaktadır.

Ekoteks Laboratuvarı, geniş test portföyüne “Siloksan Tayini” testini de eklemiştir. Test ihtiyaçlarınızda, uzman kadrosu, hızlı ve kaliteli hizmet anlayışı ile her zaman yanınızdadır.

Bu test yöntemiyle ilgili tüm sorularınızda ve test taleplerinizde bizimle temasa geçebilirsiniz.

Sevim Atmaca Razak/Teknik Müdür (sevim­_atmaca@ekoteks.com , 0212 676 78 66, dahili: 104) Nagehan Gencay/Teknik Müdür Yardımcısı (nagehan_gencay@ekoteks.com ,0212 676 78 66, dahili: 141)

Share this article: