VEGAN ANALİZİ

Hayvanların konservatif mitokondriyal genini hedefler. Doku tipine bağlı olarak hücreler birkaç bin mitokondriyal DNA kopyası içerir bu yüzden yapılan test yüksek duyarlılığa sahiptir. Spesifik DNA dizileri, RT-PCR (Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu) ile kalitatif olarak çoğaltılır ve Taqman™ probları sayesinde yüksek özgüllükle hızlı bir şekilde saptanır.

Yapılan PCR araştırmalarında, laboratuvarımızda uygulanan kitte çoğaltılan DNA şablonu sayesinde bilindik ve ticari kullanılan çok çeşitli organizmalara ait DNA’lar çoğaltılıp tespit edilebilir. Kitin bağıl tespit limiti (LODrel) başka türlerin içerisinde %0.001 hayvan DNA’sı şeklinde valide edilmiştir. Kitin tespit edebildiği hayvanlar genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

İnsan-Fare-Kurbağa-Alpaka-Timsah-Armadillo-Morina Balığı-Babun-Bizon-Bonobo-Kivi-Muhabbet Kuşu-Kedi-Tavuk-Şempanze-Hamster-Pangolin-Kolekant Balığı-İnek-Makak-Köpek-Yunus-Fil-Köpek Balığı– Balon Balığı (Fugu)-Gibon-Maymun-Goril-Domuz-Kirpi-At-Sıçan-Taşemenler(Lamprey)-Kertenkele-Lemur-Denizayısı-Marmoset-Japon Pirinç Balığı (Medeka)-İspinoz-Yarasa-Balina-Talı Su Çipurası (Tilapia)-Keseli Sıçan (Opossum)-Orangutan-Kaplumbağa-Panda-Pika (Islıklı Tavşan)-Ornitorenk-Tavşan-Rhesus maymunu (Hint Şebeği)-Hyrax (Daman, Kırsıçanı)-Koyun-Tembel Hayvan-Dikenli Balık (Stickleback)- Cadı Maki (Tarsier)-Tazmanya Canavarı-Tenrek (Tenrec)-Tetraodon-Shrew (Sivri faregiller)-Hindi-Gergedan-Finch-Zebra Balığı

Bu metod ön işlem olarak DNA ekstraksiyonunu içerir. Temel olarak RT-PCR metodudur.  

Ekoteks Laboratuvarı, geniş test portföyüne “Hayvansal mitokondriyal DNA Aranması” test metodunu da eklemiştir. İhtiyaçlarınızda uzman kadrosu, hızlı ve kaliteli hizmet anlayışı ile her zaman yanınızdadır.

Bu test yöntemiyle ilgili tüm sorularınızda ve test taleplerinizde bizimle temasa geçebilirsiniz.

Sevim Atmaca Razak / Laboratuvarlardan Sorumlu Teknik Genel Müdür Yardımcısı

(sevim­_atmaca@ekoteks.com , 0212 676 78 66, dahili: 104)

Nagehan Gencay / Pazarlama Müdürü 

(nagehan_gencay@ekoteks.com ,  0212 676 78 66, dahili:141)

Share this article: